Зламані душі, цілі серця: зцілення від воєнних травм

Читання статті займе 4 хвилини
Поділіться статтею з друзями:

Я вітаю вас шановні друзі! Мене звати Ільченко Руслан. Я — директор академії травма-терапії за методом Мюррей, психолог за фахом, експерт у роботі з травмою. Сьогодні ми з вами поговоримо про те, що відбувається з людиною, яка пережила травму.

Два шляхи розвитку після травми

Якщо людина пережила фізичну травму, то вона обов’язково ще й психологічно пережила травму. Життя цієї людини може розвиватися двома шляхами. 

Перший шлях — це коли людина пережила психологічну травму, можливо і фізично також, і вона відпрацювала цю травму.  Вона може далі собі спокійно жити, це буде просто шрам на її душі, на її психіці, на її особистості. 

Наприклад, в мене є фізичний шрам на пальці: тут в мене нема сухожилля. Мені замінили цю жилу, поставили штучну і зашили. Ця рана зажила, і я далі собі живу. Як воно може впливати на моє життя? Ну, трішки впливає. Коли зима, холодно, мороз, і кров не досягає кінчика цього пальця, він трошки мерзне. Ще, коли я вивчався набирати десятипальцевому набору на клавіатурі, то деяких клавіатур він не досягав. Більше я не пам’ятаю таких випадків, які дуже вплинули на моє життя через цей палець. Він собі зажив і залишився шрам, просто згадка, що було зі мною.  

Теж саме відбувається з емоційними, психологічними травмами. Зараз, під час війни у людини, наприклад, загинув хтось із близьких. Це травма, це рана і якщо я опрацьовую цю рану — вона заживає. Утворюється шрам. Дивлячись на нього, я згадуватиму про цю подію. Я буду згадувати, але воно не отруюватиме моє життя: там немає гною, там немає відкритої рани, там не біжить кров. 

Інший шлях — це коли людина пережила психологічну або емоційну травму і не відпрацювала її. Це незагоєна рана: там гній, там є отрута і вона отруює кров, отруює все її життя. І це не гарний шлях. 

Ми ділимося з вами знаннями і своїм досвідом

Ми з вами зараз навчаємось, як відпрацьовувати травму, як працювати з раною, як зробити так, щоб вона загоїлась і перетворилася вже в шрам. 

Психологи нашого центру також випробували на собі метод Мюррей. Ми робили ці всі завдання, опрацьовували свої травми, щоб розуміти, як допомогти вам.

На рівні свого особистого досвіду ми побачили, як працює цей метод, як допомагає це людям. Я відпрацював його на собі і бачу результати.

Нам хочеться, щоб усі були щасливі, тому ми ділимося з вами і знаннями, і досвідом своїм.

Є таке поняття: терапія — це лікування. Є психотерапія — це лікування душі, лікування психіки нашої, лікування нашого внутрішнього світу, мислення, наших почуттів, цінностей, переконань. Це все можна лікувати і треба лікувати, бо воно буде впливати на наше майбутнє життя і на майбутнє життя наших дітей.

Нас не вчили працювати з емоціями, не вчили звертатись з почуттями 

Нас вчили тільки блокувати наші почуття та емоції, пригнічувати, давити їх, або не звертати на них увагу, знеболювати якось їх. Як нас вчили? Я дивився на тата, я дивився на маму, як вони справляються зі своїми болісними почуттями. Наприклад, у них відбувається щось між собою, або на роботі. Що вони роблять? Моя мама так робила: вона замикалась в собі і ні з ким не спілкувалася, тато ішов випивати. Так, він вживав алкоголь і це його знеболювало. А мама закривала свої почуття у таку мушлю, і там сиділа, як Їжачок. 

В школі нас не вчили також, як працювати з почуттями. 

Проблема в тому, що хворобливі почуття накопичуються, якщо ми не вміємо з ними працювати.

Вони накопичуються і їх просто заглушають знеболюючим: наприклад алкоголем, нікотином, наркотиками, заїдаю або недоїдаю. Багато людей таких, що приходили на наші програми, хто вже не контролює своє харчування: тобто в них вже переїдання і вони відчувають дуже погано себе фізично. Ці люди, вони не працюють з емоціями, вони просто відволікаються, знеболюють свої травми, але проблема залишається. 

Не можна людину залишати з  болісними почуттями, бо вона буде шукати, як їх знеболити, і піде в залежність

Якщо в мене розрізаний палець і я вип’ю знеболювальне, мені не буде боляче. Але палець треба лікувати: іти зашивати або цю рану обробляти. Але коли в мене вже не болить, то я можу сказати: «Та й нащо мені вже кудись іти». 

Буває так: в мене душа болить і я просто йду в сім’ю, в роботу, переїдання чи недоїдання, азартні ігри. Багато є таких речей, які можуть якби знеболювати, але вони не лікують. 

Нас навчили в дитинстві, як блокувати почуття і не розбиратися з ними.

Що нам казали, коли нам було боляче? Казали: «Не плач, ти — козак». А можливо ще й навіть на нас кричали, лаялися за те, що ми виражали свої почуття і казали, що мені страшно, мені боляче і я зовсім один. 

Не можна дитину залишати з болісними почуттями, бо вона буде шукати, як їх знеболити і буде йти в залежності, або просто стримувати їх силою волі, І буде руйнуватися її здоров’я. Тому нам треба знати, як допомагати собі, іншим людям, своїм дітям, коли трапилась травматична подія. 

Проблема не в самій травмі, проблема в цих почуттях, які залишаються після травми 

В майбутньому людина, яка пережила травми і не відпрацювала ці болісні почуття, вона вже буде боятися пережити ще раз такі болісні почуття. Наприклад, якщо дівчинку залишив хлопчик, і вона пережила зраду, то інший раз вона не буде вже закохуватись, або не буде довіряти, або зовсім не буде будувати ніяких відносин, тому що вона боїться пережити знов цю зраду. 

Ви розумієте, які наслідки, як потім руйнується життя людини? І вона буде уникати різними шляхами, щоб тільки не пережити знов ці болісні почуття. 

Як ми опрацьовуємо болісні почуття, якщо вже я потрапив у травму 

Важливо навчитися працювати зі своїми почуттями та емоціями, особливо після травматичних подій. Ось кілька підходів:

  • Пізнання своїх емоцій. Перше, що слід зробити, — це визнати свої емоції та надати їм ім’я. Розуміння, які саме емоції вас переповнюють, може допомогти краще з ними впоратися.
  • Поділіться своїми почуттями. Розмова з друзями, родиною або професіоналом, таким як психолог, може бути дуже корисною. Це дозволяє вам виразити свої почуття та отримати підтримку і поради.
  • Працюйте з психологом. Професійна психотерапія може допомогти вам відпрацювати травму та змінити негативні патерни мислення. Різні методи психотерапії, такі як когнітивно-поведінкова терапія, можуть бути дуже ефективними.
  • Використовуйте релаксацію та медитацію. Техніки релаксації, такі як глибоке дихання або йога, можуть допомогти заспокоїти нервову систему і зменшити стрес.
  • Зберігайте фізичне здоров’я. Регулярна фізична активність і здорова дієта можуть підтримувати ваше фізичне та психічне здоров’я.

Пам’ятайте, що робота з емоціями і відпрацювання травми — це процес, який може зайняти час. 

Важливо бути терплячим і шукати підтримку та допомогу там, де це можливо. Крім того, кожна людина унікальна, і підходи до роботи з емоціями можуть відрізнятися. Проте, важливо навчитися виражати свої почуття та шукати здорові способи управління ними, щоб підтримати своє психічне здоров’я.

Емоції треба витягувати, щоб з ними працювати

Наша команда побачила, що для багатьох людей занадто складно визнати, які в мене є почуття, визначити їх, назвати їх по імені. Нам треба навчитися цьому, тому що ми людина, яка складається не тільки з мозку і тіла, в нас ще є емоції і почуття.

У нас є ще духовна складова. Якщо ви людина, яка заблокувала в собі почуття болю, то ви заблокували в собі і радісні почуття — і в цьому проблема.

Якби можна було блокувати в себе тільки радісні почуття, то не було б такої проблеми. Але, коли ми блокуємо болісні почуття, то блокуються і радісні. 

Як ви будете спілкуватися з людиною, яка просто дерево або камінь? Ти йому кажеш про свій біль — він не чує тебе. Ти йому говориш про свою радість — він також не розділяє нічого, просто дивиться на тебе, оцінюючи. Він не реагує, він емоційно з вами не з’єднаний. Якщо немає цієї емоційної близькості, то вони будуть нещасливі в відносинах. Треба мати цю емоційну близькість, емоції треба витягувати, щоб з ними працювати. 

Що ми робимо? Ми їх витягуємо. Можна використовувати різні способи, кому які подобаються. Хтось пише, хтось говорить, хтось в молитві говорить Богові, хтось на групу підтримки, де люди можуть один одному ділитися, як у них пройшов тиждень чи день. 

Звертайтеся до нас, ми допоможемо

Мозок, який отримав травму, його можна відновити, його можна реабілітувати, це все можливо. Ви знаєте наші контакти, звертайтеся до нас. Є і стаціонарна допомога: люди приїжджають, в нас проживають, харчуються і ми їм надаємо допомогу. В нас все зранку до вечора розписано, є постійно консультант, є черговий, він і на ніч залишається. 

Також є тренінгова форма допомоги, можна онлайн пройти п’ятиденний тренінг. З цим всим ви можете ознайомитись на сайті у нас. 

Підписуйтесь на наше відео, на наш YouTube канал. Підписуйтесь на наші соцмережі, в нас дуже багато корисної інформації для вас. Любимо вас, бажаємо вам мирного неба, щастя і здоров’я! До побачення!

 

Зробіть репост у соціальні мережі чи месенджери:


Підписатися на нові статті

Розсилаємо 1 раз на тиждень свіжі матеріали