Від страху до надії: як перемогти психологічні травми під час війни
Читання статті займе 5 хвилин
- Що робити ось таким людям, які зараз психологічно дуже травмовані?
- Працювати над собою треба вже тут і зараз, і це дуже важливо
- Що робити, щоб все-таки розібратися зараз із собою?
- Проблема не в самій травмі, а в її наслідках
- Нам треба почистити душевну рану від хворобливих емоцій
- Ми вчимо, як вибудовувати здорові кордони, як захистити себе
- Дуже важливо працювати, щоб емоції не переросли в хворобливі почуття і не спустилися в підсвідомість
- Ви можете самі чистити рану
- Це все — план дій, а інструменти можна підбирати, які вам підійдуть
Я вітаю, вас шановні друзі! З вами Ільченко Руслан. Я спеціалізуюся в роботі з травмованими людьми. Зараз наш центр працює з людьми, які постраждали від війни.
Ми дуже вам вдячні, що ви підписуєтесь на наш канал. Ми дуже вдячні, що ви вподобайки нам ставите, що ви пишете нам повідомлення. У кількох повідомленнях ми читаємо «А що, війна вже закінчилася, що ви працюєте з травмою, що ви лікуєте, що ви реабілітуєте?»
Я що хочу на цю тему сказати вам. Давайте аналогію наведу. Наприклад, людина втратила кінцівку на війні. Треба під час війни відновлювати її кінцівку, треба їй робити операцію чи не треба? Ну навіщо зараз робити, якщо війна йде? Може вона знову втратить цю кінцівку? Або будинок хтось втратив. Треба йому відновлювати будинок, адже він знову може бути зруйнований?
Що робити ось таким людям, які зараз психологічно дуже травмовані?
Якщо психолог пропонує допомогу, щоб відновитися емоційно, чи треба їй відновлюватися емоційно, чи нехай вона живе в цих стресах, у цих болях, у цих страхах, у цій агресії? Наша відповідь: «Так, так, так».
І що раніше ви почнете працювати з відновленням свого емоційного стану, то краще вам буде.
Що раніше ви почнете розбиратися зі своїм болем, зі своєю агресією, то краще буде. Я вам раджу і рекомендую, і підтримую вас, щоб ви якомога раніше працювали зі своїм емоційним станом і не чекали перемоги. Перемога буде. Ми всі її чекаємо, але щоб ви не підв’язували роботу над собою з перемогою.
Працювати над собою треба вже тут і зараз, і це дуже важливо
Чому люди ставлять такі запитання. Чому вони вважають, що зараз не треба працювати? Кілька відповідей є. Можливо, ці люди просто не знають, як працювати. Можливо, у них просто є агресія. Зараз дуже багато агресії йде. І агресія, вона знаходить слабких людей. А які люди слабкі? Ті, хто не можуть відповісти.
Наприклад, ви мені можете написати в коментарях щось або в повідомленнях, ви можете мені просто гнів вилити і я це дозволяю, будь ласка, виливайте. А я не можу вам відповісти так, тому що цього не буде в нас. Але я розумію, що це не на мене.
Я розумію, що у вас усередині може бути гнів, і вам треба з ним працювати, інакше він буде виливатися на слабших людей.
Я вважаю, що я, порівняно з вами, перебуваю в слабшій позиції, тому що не можу вам відповісти так, як ви мені відповідаєте, як ви мені пишете в коментарях.
Що робити, щоб все-таки розібратися зараз із собою?
Ну найдієвіше таке — це звернутися до психолога-травмотерапевта. Він вам допоможе розібратися з собою і свій стан стабілізувати.
- Ви можете звернутися до нас. Потрібно заповнити заявку на сайті. У нас є комісія, яка відбирає ці заявки, і ви можете, нібито, пройти конкурс. Ми вас приймемо тоді до нас у центр і надамо вам потужну, інтенсивну, поглиблену реабілітацію. Це для людей, які з посттравматичним стресовим розладом.
- Ви можете прочитати якусь книжку на цю тему.
- Ви можете подивитись якесь відео, як зараз я ось записую, яке теж допоможе вам у деяких питаннях щодо травми і одужання від травми.
Проблема не в самій травмі, а в її наслідках
Проблема в тому, що травми викликають у нас певні почуття, певні емоції, і ці емоції — вони болючі. Ці болючі емоції можуть впливати на моє здоров’я, впливати на мій мозок, на мою свідомість. І це дуже погані наслідки.
Сама травма, вона може не мати наслідків: пройшла травма і просто залишився шрам. І цей шрам майже не впливає на моє життя. Він просто є. Я дивлюся на нього і згадую цю подію.
А якщо рана жива і там є гній або інфекція якась є, то її треба лікувати, її треба чистити від гною. Ми чистимо цю рану. Потім накладаємо якусь мазь, яка може витягувати цей гній, перебинтовуємо. Коли вже там немає гною, ми можемо накласти мазь, яка вже загоює цю рану. І вже там залишається тільки рубець. Той самий принцип переноситься і на емоційну рану, на психологічну рану, на ментальне наше здоров’я.
Що нам треба робити? Нам треба спочатку чистити рану, якщо в нас є болючі емоції. Вони там накопичуються.
Нам треба почистити душевну рану від хворобливих емоцій
І ось, що ми спостерігаємо у травмованих клієнтів, які до нас звертаються по допомогу. Деякі приїжджають у таких «захисних костюмах». Вони не хочуть відкриватися нам. Вони кажуть, що «я боюся там показувати, що в мене є».
Наше завдання як фахівців — допомогти розкритися. І під кінець реабілітації люди розкриваються. Вони працюють зі своїми емоціями. Ми чистимо емоції.
Тобто вони проговорюють, прописують, прочищають, беруть маркери, папір, прочищають ці емоції. Якщо людина ще духовна, вона може їх промальовувати. Може говорити з Богом про свій стан емоційний. Це і є те, як ми чистимо рану. Коли ми почистимо цю рану, тоді настає такий час, що ми можемо вже накладати загоювальну мазь. Для цього в методі Мюррей є інструменти, які допомагають нам уже відновлюватися і будувати здорову особистість.
Ми вчимо, як вибудовувати здорові кордони, як захистити себе
- У нас є тема про кордони. Ви можете за посиланням пройти, пошукати цю тему в нашому плейлисті.
- Також ми вчимо, як по-здоровому будувати стосунки з людьми, щоб вони вже вас не заганяли в стан жертви, не травмували вас.
- Ми вчимо, що робити людині, щоб не допускати болю. А якщо трапилася нова травма, новий біль, як із ним працювати, щоб він не перетворився на гній, не перетворився на море болю.
Дуже важливо працювати, щоб емоції не переросли в хворобливі почуття і не спустилися в підсвідомість
Це ще ніби важчий стан, коли вже деякі речі спускаються в підсвідомість.
Наприклад, коли зараз Росія руйнує українців, коли руйнує нашу націю. Уже кілька мільйонів виїхало за кордон, уже нація не ціла. Кілька мільйонів тут людей перебувають у стані залежності і можливо якісь залежності активізувалися: алкогольні чи харчові залежності, які руйнують здоров’я.
Від стресу людина не витримала десь, зірвалася, пішла в залежності.
Або прогресують ті, які були. Так, по-різному буває. Тобто нація дуже переживає, у нас зараз великий стрес. Деякі люди залишилися за межею бідності: без роботи, без якоїсь допомоги.
Війна руйнує наше життя. Це поки що я описую ту травму, яку ми переживаємо і ті емоції, які ми переживаємо. Тобто я відчуваю себе якоюсь нікчемною людиною, якоюсь, можливо, нецінною. Десь мені боляче, десь мені страшно, десь я загнана, самотня.
І це може відкладатися у свідомості, що я недостатньо цінна людина, якщо зі мною таке відбувається. Наприклад, з іншою нацією таке не відбувається, не напала на них Росія, хоча теж кордони в них спільні є. Але вона на них не напала, напала на нас, на Україну. Мабуть, ми, українці, я українець, нецінний якийсь. Такі думки будуть руйнувати мене, це вже не просто емоції. Це буде дуже впливати на мою поведінку, на моє життя.
Ви можете самі чистити рану
Проговорити, проплакати її, прописувати її, прокричати, тобто випустити емоції. Що це може бути ще? Це набути якихось навичок для нового способу життя, навичок, як не допускати таких болісних емоцій у своє життя. А якщо це не від вас залежить, наприклад війна, це не від вас залежить, то як працювати з собою, щоб воно не травмувало вас, не руйнувало вас.
А якщо вже таке сталося, то як будувати цю здорову особистість за методом Мюррей, здорову врівноважену особистість.
Ми говорили про кордони, про стосунки, про те, як дбати про своє здоров’я, про свій емоційний стан, щоб травма не вплинула на нас, щоб не було посттравматичного стресового розладу.
Це дуже важливо! Вийшла травма, я її відпрацював і вона собі пішла, вона не вплинула на мою психіку, на мої стосунки з людьми, на мою духовність.
Це все — план дій, а інструменти можна підбирати, які вам підійдуть
Ви можете звертатися до наших фахівців. У нас багато інструментів, цілий арсенал, використовуючи їх, ми можемо працювати з вами. Мета цього відео не розповісти, як працювати, а замотивувати вас, переконати, що вам треба це робити!
Я дуже бажаю миру нам усім! Бажаю, щоб ви в цей час, хоча і війна, може ви перебуваєте навіть на лінії фронту, щоб навіть зараз ви могли справлятися з травмою, щоб не було важких наслідків.
Я вам бажаю мати мудрість, мати знання, сили з цим справлятися. У цьому вам можуть допомогти фахівці-травмотерапевти. Вони знають, як працювати з травмованими людьми. Бажаю вам щастя! До побачення!

Підписатися на нові статті
Розсилаємо 1 раз на тиждень свіжі матеріали
